Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inteligentosť pudla

ObrazekAdaptivní, INSTINKTIVNÍ PRACOVNÍ INTELLIGENCE PUDLA

Zatímco jedna skupina lidí považuje za pudla vysoce inteligentního psa (obvykle ti, co ho doma mají), jini v něm vidí jen načančaného jinak nepoužitelného elegána z výstavních kruhu. Jak je to s inteligencí pudla dalších doopravdy plemen, na to (a nejen na to) odpovídá kniha výcvikáře psychologa Stanley Corena. 
Dovolila jsem si použít podklady z Corenova výzkumu zpracovat článek týkající se právě inteligence pudla. Podle těchto studií pudl patří mezi plemena s vysokou adaptivní pracovní inteligencí, ale s horší inteligencí instinktivní. 
Adaptivní inteligence se skláda ze dvou složek - jednak schopnosti učit se a jednak ze schopnosti opravný problémy. 
Na tento druh inteligence, byl etology vypracován test (CIQ - Psí Test inteligence), Který se skládal ze 12 úkolů - 5 se týkalo řešení problému a 7 se schopnosti učit se a paměti. 
Mezi plemena, která vynikala jak schopnosti se učit, tak řešením problému patřila (řazeno abecedně): dobrman, německý ovčák, norský losí pes, pudl, puli a šeltie. 
Pro zajímavost - plemena, která se dobře učila, dobře si pamatovala, ale hůře řešila problémy: bígl, malinois, tervueren, flanderský bouvier, groenendael, zlatý Labradorský retrívr. 
Plemena, která se špatně učila, měla horší paměť, ale dobře řešila problémy - sem patřili především teriéři (australský, mohyly, hladkosrstý i drsnosrstý foxteriér, Kerry Blue teriér, west highland, white teriér dále pak malamut, sibiřský husky, samojed, basenji, čivava, knírači šiperka. 
Instinktivní inteligence se týka geneticky zakódovaných dovedností (upevněných pochopitelně cíleným výběrem daných šlechtěním plemen na určitý druh výkonu). Nižší plemena s instinktivní inteligencí adaptivní mají vyšší inteligenci a naopak (plemena s Vysokou instinktivní inteligencí jsou specializovaná na určitý druh práce, ve které podávají dobré výkony při minimálním výcviku, ale mnohem hůře se přizpůsobují v různých situacích prostředích). 
Jako příklad uvádí autor dobrmana, pudla, dvě plemena s vysokou inteligencí adaptivní pracovní, ale nižší instinktivní (výcvik dobrmanů jako pasteveckých psů, pudlů, jako lovců krys, škodné, byl mimořádně náročný, výkonnost nebyla nejlepší). 
Tím se dostáváme k inteligenci pracovní - při testech prováděných s různými plemeny byl sestaven žebříček 79 plemen dle jejich pracovní inteligenci. Do první desítky patří plemena, ktrrá pochopí jednoduchý povel po méně než 5 opakováních a bez dalšího opakování si ho pamatují. Povel daný psovodem plní v 95 procentech, nebo lépe reagují na sotva sekundu po vyslovení (a i v případě, že je psovod vzdálen). 
Pořadí prvních deseti plemen je následující: Border kolie, Pudl, německý ovčák, zlatý retrívr, dobrman, šeltie, Labradorský retrívr, papilon, rotvajler australský honácký pes. 
Autor knihy kontaktoval 208 rozhodčích pro soutěže poslušnosti American Kennel Clubu kanadský a obeslal je složitými dotazníky. Chtěl vědět, která plemena tito lidé považují za nejinteligentnější. Výsledky byly následující: 190 ze 199 rozhodčích zařadilo do první desítky - kolii šeltii 171, 169 pudla, 167 německého ovčáka, stejný počet zlatého retrívra. 
Tolik výzkumy Stanley Corena. Škoda jen, že drtivá většina majitelů a chovatelů pudlů vynikajícího pracovního potenciálu svých psů nevyužívá. Jsem přesvědčena o tom, že pro veřejnost, kdyby viděla pudly nejen na výstavách, ale i na zkouškách soutěžích z výkonu častěji na agility, by popularité plemene rozhodně prospělo. Možná, že by nebyl dokonce takový problém s prodejem štěňat středního velkého rázu ...
 
Autor : Ing Dominik Káčer

(Zpracováno na podkladě výsledků výzkumů Stanley Corena zveřejněných v knize Inteligence psů)

 

Obrazek


 

 

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář